ویلای ضد زلزله چه ویژگی هایی دارد؟

ایران کشوری زلزله خیز است و بسیاری از شهرهای آن روی گسل قرار گرفته اند. سالانه شاهد وقوع زلزله در شهرهای مختلف و وارد شدن خسارات جانی و مالی بسیاری به هموطنانمان هستیم و به همین دلیل ضرورت توجه به ایمن سازی ساختمان ها بیش از پیش احساس می شود. سازمان نظام مهندسی برای نظارت بر ساخت اصولی ساختمان ها و مقاوم بودن آن در برابر زلزله اصول خاصی را وضع کرده که معماران و پیمانکاران ملزم به رعایت این اصول هستند. در صورتی که این اصول رعایت نشود مجوزهای لازم برای ساخت و ساز و تحویل سند صادر نخواهد شد. هنگام خرید ویلا در شمال توجه کنید که از خرید ویلاهای بدون پروانه ی ساختمانی یا بدون سند اجتناب نمایید.

 

 

در شمال کشور استفاده از سازه های بتنی به دلیل شرایط آب و هوایی مرسوم تر است. استفاده همزمان از سازه های فلزی و بتنی در کنار هم می تواند ترکیب مناسبی باشد و باید اصول مهندسی را برای اجرای این کار در نظر گرفت. برای توزیع بار روی بخش های مختلف ساختمان معادلات خاصی وجود دارد که عدم رعایت آن، موجب تخریب آن در صورت بروز زلزله خواهد شد.

 

ویلاهایی که به شکل مکعب مربع ساخته می شوند مقاومت بیشتری در برابر زلزله دارند زیرا نسبت طول به عرض سازه در آن ها رعایت شده است. به طور کلی نسبت طول به عرض سازه باید عددی نزدیک به یک باشد. هر چه عدد به دست آمده به یک نزدیکتر باشد میزان مقاومت ویلا نیز بیشتر است. می توانید هنگام خرید ویلا در کلارآباد یا خرید ویلا در متل قو یا سایر شهرهای شمالی این اصل را مد نظر داشته باشید و از خرید ویلاهایی که این قاعده را هنگام ساخت رعایت نکرده اند اجتناب نمایید.

 

برخی از خانه ها به صورت پیش ساخته در کارخانه ساخته می شوند و به محل مورد نظر منتقل شده و به صورت یک بنای معمولی در محل نصب می شوند. این بناها به دلیل اینکه سبک تر از سازه های دیگر هستند در صورت وقوع زلزله آسیب کمتری را به ساکنین وارد می کنند.

 

علاوه بر نکات ایمنی هنگام ساخت باید موارد دیگری را هنگام چیدمان خانه نیز رعایت کرد تا از آسیب های احتمالی هنگام وقوع زلزله پیشگیری شود. چیدمان مناسب خانه، قرار ندادن وسایل سنگین در ارتفاع، نصب محکم تابلو و لوسترها مواردی است که هنگام چیدن وسایل باید آن ها را رعایت نمایید. رعایت موارد عنوان شده می تواند تا حد زیادی از آسیب های احتمالی در هنگام زلزله پیشگیری نماید.

درباره ما

با سلام خدمت مشتریان و کاربران عزیز
با توجه به عدم وجود سایت تخصصی در زمینه خرید و فروش و اجاره ویلا، آپارتمان، زمین و ... در شمال کشور، تیم تخصصی "ویلای من" به این نتیجه رسیدند که این خلاً را با یک وب سایت کامل پوشش دهند.

پشتیبانی
  • ایمیل:info[at]myvilla.ir
  • تلفن همراه:09357410500‬‏ آقای فرهمند

مقایسه