هزینه ی قرارداد ملکی با خریدار است یا فروشنده؟

هنگام خرید ویلا در شمال حتما برای شما هم این سوال پیش آمده که هزینه ی قرارداد ملکی ازجمله انتقال سند ملک، هزینه ی بنگاه و کمیسیون هنگام خرید و فروش یا اجاره ی ویلا بر عهده ی چه کسی است. در سال 96 اتحادیه مشاوران املاک برای سامان دهی به ارقام مختلف اعلام شده توسط مشاورین املاک متفاوت، برای کمیسیون حق خرید و فروش ملک مبلغ مشخصی را تعیین کرد.

 

هزینه ی قرارداد ملکی برای معاملات با ارزش کمتر از 500 میلیون تومان 5 درصد ارزش معامله و برای مازاد آن 0.25 درصد ارزش معامله به عنوان حق کمیسیون از دو طرف معامله دریافت می شود. به حق کمیسیون تعیین شده، مالیات بر ارزش افزوده نیز تعلق می گیرد که پرداخت آن نیز بر عهده ی خریدار و فروشنده است.

برای حق کمیسیون قرارداد اجاره اگر در کنار مبلغ اجاره، مبلغی برای رهن نیز تعیین شده باشد باید ابتدا مبلغ رهن را به اجاره تبدیل و سپس کل مبلغ اجاره را محاسبه نمایید. 25 درصد مبلغ به دست آمده بعلاوه ی 9 درصد مالیات حق کمیسیون بنگاه است. در قرارداد اجاره اگر مشاور املاک نقشی در پیدا کردن خانه نداشته باشد تنها باید هزینه ی نوشتن و ثبت قرارداد را دریافت نماید.

 

هزینه های انتقال سند شامل هزینه های مربوط به دارایی و استعلام و غیره نیز طبق آنچه که قانون تعیین کرده بر عهده ی فروشنده است و هزینه ی ثبت سند در دفترخانه ی رسمی بین خریدار و فروشنده تقسیم می شود.

هزینه ی دفاتر اسناد رسمی توسط اداره ثبت اسناد و املاک استان تهران تعیین و در وب سایت این سازمان قابل رویت است.

دانستن مطالب فوق می تواند به شما در هنگام انعقاد قرارداد خرید، فروش و اجاره کمک کند. مشاور املاک معتمد می تواند به شما هنگام خرید ویلا در مناطق شمالی از جمله نمک آبرود، متل قو ، کلارآباد، نور، چمستان، رویان، محمودآباد، نوشهر کمک شایانی نماید. گروه تخصصی املاک ویلای من با تخصص و تجربه ی و تجربه ی چند ساله در خرید و فروش ویلا در نوشهر ، خرید و فروش ویلا در رویان و سایر شهرهای یاد شده می تواند به شما مشاوره های لازم در امر خرید و فروش ویلا در شمال یاری رساند.

درباره ما

با سلام خدمت مشتریان و کاربران عزیز
با توجه به عدم وجود سایت تخصصی در زمینه خرید و فروش و اجاره ویلا، آپارتمان، زمین و ... در شمال کشور، تیم تخصصی "ویلای من" به این نتیجه رسیدند که این خلاً را با یک وب سایت کامل پوشش دهند.

پشتیبانی
  • ایمیل:info[at]myvilla.ir
  • تلفن همراه:09357410500‬‏ آقای فرهمند

مقایسه