حق کمیسیون مشاورین املاک چقدر است؟

تقریبا بیشتر افراد برای یکبار هم که شده درگیر مسائل خرید و فروش ملک می شوند و به مشاور املاک مراجعه می نمایند، بنابراین دانستن نکاتی درباره ی مبایعه نامه و حق کمیسیون مشاورین املاک ضروری به نظر می رسد. دریافت حق کمیسیون تا قبل از سال 97 به صورت سلیقه ای بود و بعد از آن با تصویب وزارت صمت نرخ مشخصی برای دریافت حق کمیسیون در نظر گرفته شد.

 

حق کمیسیون برای معامله های مختلف خرید و فروش یا رهن و اجاره متفاوت است. طبق قانون در هر معامله ی خرید یا فروش ملک تا سقف 500 میلیون تومان، حق کمیسیونی که هر دو طرف خریدار یا فروشنده ملزم به پرداخت آن هستند 0.5 درصد ارزش معامله است. در صورتی که ارزش معامله بیشتر از مبلغ فوق باشد 0.25 درصد به مبلغ ذکر شده اضافه خواهد شد. حق کمیسیون اجاره یک چهارم مبلغ اجاره ماهانه است و در معامله ی رهن باید ابتدا رهن را به اجاره تبدیل(هر یک میلیون رهن معادل سی هزار تومان اجاره) و سپس مبلغ کمیسیون را محاسبه نمود. مبلغ 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده نیز به مبلغ حق کمیسیون افزوده خواهد شد. در ادامه به نکاتی درباره ی حق کمیسیون مشاورین املاک اشاره خواهد شد.

 1. اگر مشاور املاک مبلغی بیشتر از حق کمیسیون بخواهد دریافت کند می توان از طریق مراجع قانونی این مسئله را پیگیری نمود.
 2. اتحادیه کشوری املاک در تهران بر نحوه ی کار مشاورین املاک و محاسبه ی حق کمیسیون نظارت می کند و رسیدگی به شکایات از مشاورین املاک وظیفه ی این نهاد است.
 3. مبلغ حق کمیسیون باید در اجاره نامه قید شود و طرفین معامله از بنگاه مشاور املاک برای پرداخت حق کمیسیون رسید دریافت نمایند.
 4. مشاورین املاک ملزم به نصب نحوه ی محاسبه ی حق کمیسیون در بنگاه خود هستند به طوری که برای خریدار و فروشنده قابل رویت باشد.
 5. اطلاعات طرفین معامله و حق کمیسیون دریافتی باید در دفتر مالی مشاورین املاک ثبت شود.
 6. مجوز کسب باید در معرض دید مراجعه کنندگان نصب شود.
 7. گرفتن هزینه ای مازاد بر حق کمیسیون مشاورین املاک بر مبنای ارزش معامله ، ارزش ملک ، شیرینی، عیدی و .. خلاف قانون است.
 8. حق کمیسیون در صورت فسخ شدن معامله یا توافق طرفین روی قیمت کمتر از قیمت معامله، از طرف هر یک از طرفین باید به صورت تمام و کمال پرداخت شود.
 9. قبل از مراجعه به بنگاه از نرخ مصوب حق کمیسیون املاک از طریق سایت یا آدرس اتحادیه همان شهر آگاه شوید.
 10. یک نسخه از قرارداد را به همراه رسیدهای دریافتی نزد خود نگه دارید.

 

دریافت حق کمیسیون جزء حقوق هر مشاور املاکی است اما برخی از افراد سودجو می خواهند از این موقعیت خود سوء استفاده کنند و مبلغی بیش از حد تعیین شده را دریافت نمایند. آگاه بودن از مسائل عنوان شده به شما کمک می کند تا در چنین شرایطی بتوانید بهتر عمل کنید و مشاور املاک مناسب را برای خرید انتخاب نمایید. گروه تخصصی املاک ویلای من با تجربه و تخصص چند ساله در امر خرید و فروش ویلا در شمال و شناخت کافی از مناطق شمالی همچون نوشهر، نور، رویان، چمستان، کلارآباد، متل قو، نمک آبرود و محمودآباد می تواند مرجع قابل اعتمادی در زمینه ی خرید ویلا در نور یا خرید ویلا در رویان یا سایر شهرهای عنوان شده باشد.

درباره ما

با سلام خدمت مشتریان و کاربران عزیز
با توجه به عدم وجود سایت تخصصی در زمینه خرید و فروش و اجاره ویلا، آپارتمان، زمین و ... در شمال کشور، تیم تخصصی "ویلای من" به این نتیجه رسیدند که این خلاً را با یک وب سایت کامل پوشش دهند.

پشتیبانی
 • ایمیل:info[at]myvilla.ir
 • تلفن همراه:09357410500‬‏ آقای فرهمند

مقایسه