تخلفات ساختمانی

زمانی که سازنده شروع به ساخت بنا می کند ممکن است تحت شرایطی تصمیم به تغییر بخش هایی از ساختمان نماید اگر این تغییرات به صورت خودسرانه انجام شود و هیچ اطلاعی به نهادهای ذیربط داده نشود در این صورت سازنده مرتکب تخلف ساختمانی شده است و مشمول جریمه می گردد و ممکن است مجبور به تخریب یا نوسازی بخش های مذکور شود. در ادامه به بیان انواع تخلفات ساختمانی می پردازیم.

 

 

بنای فاقد پروانه: اگر مالکی بدون دریافت پروانه ی ساخت اقدام به ساخت بنا نماید یا محلی که در آن اقدام به ساخت کرده در محدوده ی شهری بوده و فاقد پلاک ثبتی باشد، در اینصورت مرتکب تخلف ساختمانی شده است. هنگام خرید ویلا در شمال توجه کنید که ملک دارای جواز ساخت، پایان کار و سند باشد.

عدم احداث پارکینگ: با توجه به افزایش خودروها و سد معبر فضای شهری ساختمان ها موظف هستند هنگام ساخت فضایی را به عنوان پارکینگ در نظر بگیرند در غیر اینصورت مشمول جریمه ی عدم احداث پارکینگ خواهند شد. ویلاهای ساخته شده در شمال دارای حیاط هستند و در صورتی که بتوان از این حیاط به عنوان پارکینگ استفاده کرد عدم ساخت پارکینگ مشکلی ایجاد نمی کند. ویلاهای دوبلکس ساخته شده در شمال از فضای طبقه ی زیر دوبلکس به عنوان پارکینگ استفاده می کنند و شما هنگام خرید ویلا در نمک آبرود یا خرید ویلا در نوشهر یا سایر شهرهای شمالی که ویلا به صورت دوبلکس ساخته شده می توانید این مسئله را مشاهده کنید.

تخلف احداث بنا مغایر با کاربری ساختمان: شهرداری در پروانه ی ساختمانی نوع کاربری بنا را مشخص کرده است، در صورتی که ساختمان متفاوت با کاربری قید شده در پروانه ی آن ساخته شود سازنده مرتکب تخلف ساختمانی شده است.

 

عدم استحکام بنا: در صورتی که ساختمان مقاوم سازی نشده باشد کمیسیون ماده 100 مدت زمان خاصی را برای رفع نقص به سازنده زمان می دهد و در صورتی که مشکل مرتفع نشود رای تخریب بنا صادر خواهد شد.

تجاوز به معابر شهری: در هنگام نوسازی ساختمان مالک موظف است با توجه به پروانه ی ساختمانی و طرح های مصوب حریم معابر شهری را رعایت نماید. در صورت وقوع تخلف شهرداری می تواند از ادامه ی عملیات ساختمانی پیشگیری نماید.

 

تخلف تراکم ساختمانی: در صورتی که ساختمانی بیش تر از آنچه در پروانه ی آن قید شده بسازد مرتکب تخلف تراکم ساختمانی شده است و مشمول جریمه ی کمیسیون ماده 100 می شود.

شهرداری مسئول رسیدگی به تخلفات ساختمانی است و در صورتی که سازنده هنگام ساخت تخلف نماید مشمول جریمه ی کمیسیون ماده 100 خواهد شد.

درباره ما

با سلام خدمت مشتریان و کاربران عزیز
با توجه به عدم وجود سایت تخصصی در زمینه خرید و فروش و اجاره ویلا، آپارتمان، زمین و ... در شمال کشور، تیم تخصصی "ویلای من" به این نتیجه رسیدند که این خلاً را با یک وب سایت کامل پوشش دهند.

پشتیبانی
  • ایمیل:info[at]myvilla.ir
  • تلفن همراه:09357410500‬‏ آقای فرهمند

مقایسه