انواع نمای ساختمان

نمای ساختمان یک بخش مهم در ساختمان به شمار می رود که نشان دهنده ی فرهنگ آن منطقه، سلایق و سنت ها است. علاوه بر این نمای ساختمان تابع شرایط آب و هوایی نیز می باشد. مثلا خانه هایی که به صورت ویلایی در شهرهای شمالی ساخته می شوند با خانه های مناطق خشک بسیار با هم متفاوت هستند. به طور کلی ساختمان ها با نما و سبک های متفاوتی ساخته می شوند که ما در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم.

 

 

نما رومی

این نما برگرفته از نمای بناهایی است که در روم باستان ساخته می شدند. از سنگ های مرمر، گرانیت و تراورتن برای اجرای چنین نمایی استفاده می شود. رنگ اصلی این نما به رنگ سفید است اما با سنگ هایی به رنگ کرم و قهوه ای روشن نیز این نما اجرا می شود. در بعضی مکان ها از مجسمه هایی به این سبک نیز استفاده می شود. نمونه هایی که از سیمان سفید برای پیاده سازی این نما استفاده شده است نیز موجود می باشد.

در نمای رومی از ستون های کوچک و بزرگ دایره ای شکل با سر ستون هایی به طرح روم باستان استفاده می شود. همچنین دارای قوس های بزرگ که نقش های ظریف و برجسته دارند و هلال ، قاب پنجره، کتیبه و … در این طرح مورد استفاده قرار می گیرد. امروزه در ساخت ویلا از این نوع نما استفاده می شود و می توانید هنگام خرید ویلا در شمال ویلاهایی را با نمای رومی مشاهده نمایید.

 

نمای مینیمالیستی

در این نوع نما تلاش می شود که سادگی در ساخت نمای بنا رعایت شود و تزئینات، خطوط و جزئیات غیرضروری را حذف می نمایند. در نمای مینیمالیستی از خطوط مستقیم و حجم های ساده استفاده می شود و متریال و رنگ ها محدود هستند.

 

نمای مدرن

نمای مدرن شامل ساختمان هایی با نمای آجری ، شیشه ای، سنگی و سیمانی می شود.

در نماهای آجری که بیشتر در مناطق خشک و مرکزی کشور مورد استفاده قرار می گیرد از آجر در نمای ساختمان بهره می برند. آجر احساس گرمی و صمیمیت به افراد منتقل می کند.

امروزه در نماهای سنگی از سنگ  تراورتن استفاده می شود زیرا هزینه ی این سنگ به نسبت بقیه کمتر است و تنوع و کیفیت آن نیز مناسب می باشد. نمای سنگی به خصوص در مناطق مرطوب می تواند بسیار خو ب باشد زیرا مقاومت سنگ بالاست. اگر قصد خرید ویلا در محمودآباد یا خرید ویلا در نور یا سایر شهرهای شمالی را دارید ویلاهای سنگی انتخاب بهتری برای آب و هوای مرطوب شمال هستند.

ساختمان هایی با نماهای شیشه ای بیشتر در مراکز تجاری و اداری مورد استفاده قرار می گیرند. این ساختمان ها دارای نورگیر زیادی هستند و در فصول گرم سال می تواند بسیار آزار دهنده باشد.

نمای های سیمانی که جزء نماهای کم هزینه به شمار می روند در سال های اخیر با استقبال خوبی همراه بوده اند . این نما قابلیت اجرای آسان و سریع را دارد.

تنوع سبک نمای ساختمان بسیار متنوع است و سبک های دیگری نیز برای اجرای نمای ساختمان موجود است.

درباره ما

با سلام خدمت مشتریان و کاربران عزیز
با توجه به عدم وجود سایت تخصصی در زمینه خرید و فروش و اجاره ویلا، آپارتمان، زمین و ... در شمال کشور، تیم تخصصی "ویلای من" به این نتیجه رسیدند که این خلاً را با یک وب سایت کامل پوشش دهند.

پشتیبانی
  • ایمیل:info[at]myvilla.ir
  • تلفن همراه:09357410500‬‏ آقای فرهمند

مقایسه