انواع مالکیت بر ملک

هنگامی که اقدام به خرید ملکی می نمایید مالکیت ملک از تصرف فروشنده خارج و به نام شما خواهد شد. مالکیت بر روی ملک دارای انواع مختلفی همچون مالکیت خصوصی و مالکیت عمومی است. آشنایی با انواع مالکیت برای تنظیم درست یک قرارداد و جلوگیری از بروز تخلف امری ضروری است.

 

مالکیت خصوصی به مالکیتی می گویند که صاحب یا صاحبان ملک در آن مشخص باشند و ملک در اختیار شخص یا اشخاصی خاص قرار می گیرد. در مالکیت خصوصی فرد می تواند از مال خود به طرز مشروعی استفاده نماید و مسئولیت ملک بر عهده ی مالک یا مالکین خاص است. مالکیت خصوصی دارای دو جنبه ی مالکیت فردی و مالکیت شراکتی است.

در مالکیت فردی شش دانگ یک ملک به نام فرد خاصی است و تمامی حقوق آن ملک نیز به آن شخص تعلق دارد و می تواند هر تصمیمی برای ملک خود بگیرد.

در مالکیت شراکتی چند نفر به طور همزمان مالک یک ملکی هستند و مسئولیت و نگهداری ملک تحت نظارت مالکین آن است. میزان حقوق و مسئولیت مالکین می تواند متفاوت باشد و طبق میزان مالکیتی است که هر کدام نسبت به ملک دارند. برای مثال کسی که بر چهار دانگ یک ویلا تملک دارد دارای اختیارات بیشتری نسبت به کسی است که بر دو دانگ آن ویلا تملک دارد.

مالکیت عمومی مالکیتی است که تحت نظارت دولت کلیه افراد بر ملکی مالکیت دارند مانند مالکیت بر پارک، دریا، خیابان، جنگل و .. . در واقع مالکیت عمومی مالکیت مردم بر اموال دولتی است؛ مالک اصلی دولت است و وظیفه ی حفظ و نگهداری نیز بر عهده ی دولت می باشد و مردم در حفظ این سرمایه ها نقش دارند.

اجاره و رهن خانه یا آپارتمان جزء مالکیت خصوصی موقت است که در آن مالک، ملک خود را در ازای دریافت مبلغ مشخصی تا مدت زمان معینی در اختیار شخص دیگری قرار می دهد. مستاجر در چهارچوب شرایط قرارداد و تا مدت زمان تعیین شده، مالک آن ملک محسوب می شود.

مالکیت ویلا در شمال معمولا به صورت مالکیت خصوصی و از نوع فردی است اما مواردی هم داریم که برخی افراد اقدام به خرید ویلا به صورت مشارکتی می کنند و در اینصورت مالکیت آن ها روی برخی امول به صورت مشاعی است. هنگام خرید ویلا در شمال خرید ویلاهایی که مالک خصوصی دارند گزینه ی بهتری است. ویلاهای زیادی در شهرهایی همچون رویان ، چمستان، نوشهر ، نور ، کلارآباد ، متل قو ، نمک آبرود و محمودآباد با مالکیت خصوصی وجود دارند و می توانید اقدام به خرید ویلا در نوشهر یا خرید ویلا در نور یا سایر شهرهای شمالی نمایید.

درباره ما

با سلام خدمت مشتریان و کاربران عزیز
با توجه به عدم وجود سایت تخصصی در زمینه خرید و فروش و اجاره ویلا، آپارتمان، زمین و ... در شمال کشور، تیم تخصصی "ویلای من" به این نتیجه رسیدند که این خلاً را با یک وب سایت کامل پوشش دهند.

پشتیبانی
  • ایمیل:info[at]myvilla.ir
  • تلفن همراه:09357410500‬‏ آقای فرهمند

مقایسه